Co stojí skutečně za prudkým rozvojem elektromobility

Dnes při cestě do práce jsem po delší době otevřel noviny a tam samostatná velká příloha o elektromobilitě (proč je dobré kupovat tyhle auta a přehledné srovnání). Popravdě je mi hodně smutno z téhle bubliny o elektromobilitě, která je pouze lobbing systému/velkých firem za nekonečný ekonomický růst…
Hned vysvětlím:
Podle současného Nařízení Evropského parlamentu a rady č. 443/2009 je potřeba vyrábět automobily, které mají limit 95 g CO2/km (bere se za celkový počet vyrobených aut automobilkou za rok). Takže pokud chce automobilka dále vyrábět stejný počet aut, tak kromě benzínových/naftových, musí zařadit odpovídající počet elektromobilů.

Vysvětlím na příkladu:
– konvenční automobil: spotřeba 4,9 l/100 km – uhlíková stopa 130 g CO2/km
– elektromobil – uhlíková stopa 0 g CO2/km

Takže pokud chce automobilka dále vyrábět stejný počet aut, tak kromě benzínových/naftových, musí zařadit odpovídající počet elektromobilů.

Neboli 130 x 0,73 + 0 x 0,27 = dosáhnu požadovaných 95 g CO2/km. Což znamená, že můžu vyrábět pouze 73 % konvenčních automobilů a zbylých 27 % musí být elektromobily. Obdobně s tím pracuje i nové Nařízení Evropského parlamentu a rady 2019/631 (platné od 1.1.2020), které je o malý zlomek přísnější. To však není všechno, abych mohla být uhlíková stopa (g CO2/km) elektromobilu skutečné nulová, tak je potřeba mít pouze čistou energii. Když se však podíváme na energetický mix ČR, tak pouhých 6,17 % jsou obnovitelné zdroje energie (oproti roku 2016 mimo jiné POKLES o 4 %)!

6,17 % energie je v ČR z obnovitelných zdrojů

Takže co se ve skutečnosti děje? Automobilový průmysl na nás skrz reklamu tlačí, ať kupujeme elektromobily (aby nemuseli snižovat výrobu), emise CO2 ze „zelených“ elektromobilů přesouváme do hnědouhelných elektráren, HDP ČR spokojeně roste a my? Žijeme s vědomím, že děláme něco šetrného pro planetu, a mezi přáteli se chlubíme, jací jsme borci, ale ve skutečnosti nákupem dalších novinek dále podporujeme klimatickou krizi.

Ale abych nebyl jenom skeptický, tak se ve městech o trochu lépe dýchá – i když nutno dodat, že emise CO2 nejsou jediné, stále tam jsou jiné emise (obrušování pneumatik, brzdných destiček, …) a externality taky (zábor dopravního prostoru (i elektromobil má stále obsazenost 1,3 osoby/vozidlo a stále v průměru 23 h/den někde stojí a zabírá cenný městský prostor)).

Zdroje:

 


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU


 

Napsat komentář