Inspirující knihy

Co kniha to neuvěřitelný posun v životě. Don Miguel Ruiz mi pomohl k získání určitého nadhledu na život. Za úplně zásadní a přelomovou knihu považuji Láska, vztahy a přátelství, kde na 156 stránkách vysvětluj podstatu lásky, kniha, která určitě nestačí číst jenom jednou, protože pokaždé člověk přijde na nové myšlenky. Díla Miguela Ruize jsou zpracovaný i jako divadelní představení v podání Jaroslava Dušk – doporučuji především představení 5. dohoda, kde jsou opět dle mého názoru naprosto západní životní myšlenky (opět nestačí vidět jenom jednou).

Mark Boyle napsal knihu, která umožňuje nadhled na peníze, kdy ve své knize popisuje určitý způsob života bez peněz a současně ukazuje, co všechno si úplně zbytečně kupujeme. Uvěřili jsme, že musíme spoustu věcí vlastnit, spoustu věcí koupit a tahle kniha tohle tvrzení zcela rozporuje.

Tomáš Hajzler skvěle píše o našem systému – od rodiny, přes školu až po práci a ukazuje, jak z toho ven. Kniha „Peníze nebo život“ ukazuje, že práci je třeba stavět na „důlku“, tj. na průniku toho, v čem jste opravdu dobří, co vás naplňuje a co je pro druhé prospěšné. Současně doporučuji i druhou knihu 13 000 dní, která je souborem krátkých příběhů, které jsou hodně zajímavými postřehy ze života. Přečetl jsem zatím pár stránek, ale již teď ji mohu s klidným srdcem doporučit.

Někde jsem četl, že: “Nejtěžší věc na světě je zjednodušit si život. Je přitom tak jednoduché si ho zkomplikovat.” Naštěstí je tu knížka Tima Ferrisse, které Vám značně zjednoduší život a naučí vás maximálně využívat čas, který máte k dispozici. Kniha se i hodí, pokud začínáte s minimalismem nebo rozjíždíte podnikání.

No a knihy od Marie Kondo a Karen Kingstonové Vám pomohou zbavit se nepořádku, odstranit věci, které vás netěší a hlavně Vás naučí se vyhnout konzumnímu světu. Obě knihy, respektive především Zázračný úklid (Marie Kondo), považuji za zásadní knížky o minimalismu!

Paramhans svámí Mahéšvaránda napsal knihu Systém jógy v denním životě, kterou osobně považuji za jakousi bibli jógy. Tady na západě, když něco přejímáme od jiných kultur. tak často přejímáme jenom polovinu, někdy ani to ne – to je třeba příklad jógy, tak jak jí lidé tady v Evropě chápou = cvičení. Přičemž to je pouze jedna část jógy, proto vřele doporučuji tuto knihu, která celistvým způsobem nahlíží na jógu jako na celek, na filozofii podstaty a harmonie.

Knihy budu postupně doplňovat… tohle je zatím to TOP, co mě inspirovalo a co mohu s klidným srdcem doporučit.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU