Inspirující knihy

Knihy, které mě nějakým způsobem v životě posunuli a mohu je s klidným srdcem doporučit. Ruku v ruce s tím jdou samozřejmě i přednášky, či semináře na které chodím, ale myslím si, že tohle je dobrý začátek v různých životních oblastech.


O šťastném životě

Miguel Ruiz svým osobitým přístupem vysvětluje způsob, jakým přistupovat k životu. Láska, vztahy a přátelství je zatím nejlepší kniha o vztazích, kterou jsem četl a mě osobně hodně pomohla. Na knihu Čtyři dohody navazuje i Páta dohoda, která mě však knižně nezaujala. Mohu však doporučit Čtyři i Pátou dohodu od Jaroslava Duška v rámci divadelního představení (v obou představeních a hlavně v Páté dohodě je tolik moudrosti, že je potřeba jí vidět několikrát – já jí viděl zatím 3x). Na tyto knihy o životě navazují knihy pro muže.


Od mužů pro muže

Masters ve své knize Opravdový muž perfektně vysvětluje rozdíl mezi hněvem a agresivitou, hodně mě to inspirovalo, protože každý muž by se měl umět zdravě nasrat. Deida zase vysvětluje různé mužské a ženské principy. Většinu jsem toho znal ze života či z jiných článků, ale i tak je to hezké shrnutí. Mantak Chia vysvětluje práci se sexuální energií.


Jóga

Paramhans svámí Mahéšvaránda napsal knihu Systém jógy v denním životě, kterou osobně považuji za jakousi bibli jógy. Tady na západě, když něco přejímáme od jiných kultur. tak často přejímáme jenom polovinu, někdy ani to ne – to je třeba příklad jógy, tak jak jí lidé tady v Evropě chápou = cvičení. Přičemž to je pouze jedna část jógy, proto vřele doporučuji tuto knihu, která celistvým způsobem nahlíží na jógu jako na celek, na filozofii podstaty a harmonie. V rámci studia manter, též doporučuji českou knihovnu manter, dostupnou na http://www.gajatri.net/seznampisni.html


Minimalismus

O minimalismu jsem toho přečetl spoustu, ale za sebe mohu doporučit především tyto dvě knihy od Marie Kondo, které přesně shrnují to, jakým způsobem přistupuji k minimalismu já. Současně doporučuji i pasáže z knihy Tima Ferrisse, který shrnuje principy minimalismu v pracovním a studijním prostředím – jeho již legendární kniha, je v tomhle skutečnou biblí. Mark Boyle napsal knihu, která umožňuje nadhled na peníze, kdy ve své knize popisuje určitý způsob života bez peněz a současně ukazuje, co všechno si úplně zbytečně kupujeme. Uvěřili jsme, že musíme spoustu věcí vlastnit, spoustu věcí koupit a tahle kniha tohle tvrzení zcela rozporuje.


O společnosti

Tomáš Hajzler skvěle píše o našem systému – od rodiny, přes školu až po práci a ukazuje, jak z toho ven. Kniha „Peníze nebo život“ ukazuje, že práci je třeba stavět na „důlku“, tj. na průniku toho, v čem jste opravdu dobří, co vás naplňuje a co je pro druhé prospěšné (pokud někdo neví, co ho v životě baví, tak jeho 22 metod mu k tomu hodně velkým krokem pomůže). Současně doporučuji i druhou knihu 13 000 dní, která je souborem krátkých příběhů, které jsou hodně zajímavými postřehy ze života. Mimo jiné zde doporučuji i knihu Petra Graye Svoboda učení, která přináší důležité poznatky, jak je náš vzdělávací systém špatný a co je potřeba udělat jinak – pomáhá i v přístupu k učení jako celku (analogicky s ní doporučuji i přednášky paní Nováčkové na YouTube, která je v tématu svobodného vzdělávání největší odborníci v ČR)


Zpět na hlavní stranu.