Minimalismus

Pracovní verze – zatím si rovnám myšlenky.

 

 

V případě minimalismu je si dobré uvědomit v první řadě tu hlubokou vděčnost – vděčnost za to, že žijeme v takové oblasti světa, kde je možná se zbavovat přebytečných věcí!

Co pro mě znamená minimalismus?

Minimalismus je pro mě o maximální jednoduchost, udržitelnosti a vědomé skromnost. Ve svém životě mám jen to, co skutečně potřebuji a co mě přináší radost, současně do svého života nepouštím věci, které mě vyčerpávají, berou mi energii nebo nejsou potřebné. Minimalismus je směr, který mi změnil život a vnesl do něj klid, protože už nemám potřebu věci pravidelně obměňovat kvůli společenskému statusu, nejsem ovlivňovaný všudypřítomnou reklamou (i skrytou), která nám neustále podsouvá, že „tohle prostě musíme mít“, „bez tohohle nebudeme šťastní“, „bez tohohle to nebudeme my“, „na tohle místo se musíme prostě podívat.“


“Vrátit se k jednoduššímu životu a vědomé skromnosti není krok zpět, ale dopředu.” Yvon Chouinard


Minimalismus současně řeším ve všech oblastech života. Při cestování využívám pouze 44 l krosnu, do které se dokáži sbalit na týden (včetně jídla a věcí na spaní v divočině). Doma naopak nemám žádné věci, které mě nepřináší radost – což je neskutečně osvobozující, protože třeba v šatníku nemusím řešit, co si mám vzít na sebe, jednoduše vím, že každou věc, co tam mám, tak mám rád. Obdobně to platí, když sáhnu do knihovny, jsou tam pouze knížky, které mi přináší radost a ke kterým se kdykoliv vracím.

Minimalismus je současně pro mě i o plné přítomnosti, snažím se žít Teď a Tady, v téhle neopakovatelné chvíli – to samé platí, když jsem s důležitým člověkem, neřeším další úkoly, nejsem na telefonu, ale snažím se mu dát plnou přítomnost.

 

V rámci minimalizmu se mnou hodně rezonují myšlenky a principy sdílené ekonomiky, či barterového obchodu, který poměrně často využívám. Dost se mnou rezonují lidi, kteří nepotřebují platit penězi, ale nějakou formou barteru – vnáším mi to do života více důvěry.

 

 

To mě přivádí i na otázku minimalismu ve financích, který se snažím taky uplatňovat – bez ohledu na to, jak velký mám příjem, tak pořád se snažím žít za stejný finanční budget. Mám dva účty, kde na běžném účtu mám každý měsíc stále stejnou částku za kterou žiji, což mě dost vyhovuje a umožňuje se alespoň trochu oprostit od peněz a vyzrát na pravidlo – čím víc máme, tím víc utrácíme.

 

 

 

Minimalismus je současně i o respektu k ostatním a k jejich potřebám – tudíž opravdu nepřerovnávám nikomu šatník, nenakazuji, co si kdo má koupit, či pustit do své života. Tudíž i tenhle článek je pouze můj pohled, nikoliv návod na minimalismus..


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU