Co mě naučila vysoká

Od spousty lidí slyším, že cílem vysoké školy je získat maximum informací. Jenže tohle je podle mě jen drobný dílčí cíl, který se dá daleko lépe splnit i za 100 Kč, když si člověk pořídí průkazku do knihovny – kde všechny tyto potřebné informace jsou.

Vysoká škola, by měla lidi naučit něco úplně jiného – co tedy naučila mě?


Dotahovat věci do konce. – Naučila mě, že i kdybych měl 179 kreditů a všechno za 1, tak mě ten titul stejně nedají, pokud nebudu mít všech 180 kreditů.


Překonávat překážky. – Naučila mě, že někdy prostě nešlo se vyhnout těžkému předmětu (který mě navíc připadal zbytečný) a já si ho musel zapsat a udělat.


Pokoře. – Hned v prváku mě dala cenou lekci v tom, že pravidla platí pro všechny. Vypracoval jsem všechny cvičení, poctivě jsem odpovídal na otázky, i napsal semestrální práci a jako frajer jsem si šel pro zápočet, kde mi bylo řečeno, že jsem 3x chyběl, přičemž byly povoleny 2 absence a že si předmět musím zopakovat. Díky za tuto lekci hned v prváku.


Jednání s lidmi. – Týmová spolupráce, kdy jsem měl v týmu každý dva týdny někoho jiné a všichni jsme se museli naučit spolu v rámci možností fungovat. Díky za to, protože nic Vás neposune tak dopředu, jako naučit se spolupracovat s člověkem, který má o 180 stupňů jiné myšlení než vy.


Síla skupiny. – Naučilo mě to, jak je důležité věci sdílet, diskutovat o nich, radit si, že právě zpětná vazba od skupiny a vzájemné sdílení může člověka mnohem rychleji, jednodušeji, s menším úsilím posunout dál.

O tom je ostatně i další bod.

Perfektní time managment a kritické zhodnocení. – Aneb přesně identifikovat, kterých 20 % aktivit mě dá 80 % výsledků, které potřebuji a to v minimálním možném čase.


Student je člověk, co má maximum času a minimum peněz.


Absolutní svobodu ve vzdělání. – Vyzkoušel jsem si pravý opak naše běžného vzdělávacího systému – na začátku semestru jsem dostal literaturu, přesný termín zápočtů a zkoušet a se slovy je to na vás, zda budete chodit na cvičení a přednášky. Mohl jsem se tudíž plně rozhodnout jakým způsobem chci danou problematiku pochopit.


Maximum sdělení v minimum času. – 85 stránek zajímavých závěrů dostat do 10 minutové prezentace byl pořádný oříšek.


A samozřejmě na závěr trošku odlehčení vejška vás mimo jiné naučí vařit, protože jíst každý den menzu je opravdu nesplnitelná výzva a současně vás naučí užít si nekonečnou párty. 😀

Tak tolik k prvním postřehům z bakalářského a inženýrského studia.


Zpět na hlavní stranu.