Indie I

Výrokem ,,The twenty-first century must be a century of responsibility, and that is true of transport.“ jsem zakončoval svůj krátký příspěvek o negativních dopadech automobilové dopravy a o tom, jak tyto problémy řeším v ČR. Vystoupil jsem v platformě Young Leaders Creating Better World for All na Women Economic Forum (WEF) v Novém Dillí v Indii. Název je trochu zavádějící, protože toto forum rozhodně není jen pro ženy, ale naopak vítá i muže, kteří podporují ženy v jejich růstu…

Konference díky velkému množství řečníků (přes 1000 řečníků ze 120 zemí světa) slouží hlavně k vzájemnému propojení a zjištění jaké problémy řeší lidé po světě. Plus je to neuvěřitelná zkušenost stát na pódium, kde se sejdou nejrůznější lidé z nejrůznějších oborů (od laureátů na Nobelovu cenu až po lidi ze středních škol).

Jsem současně moc rád, že se tato mezinárodní konference uskutečnila právě tady v Novém Dillí, protože právě tady si člověk uvědomí, jak my bereme spoustu věcí jako naprostou samozřejmost, ale ono to pro spoustu lidí na světě samozřejmost není – například to, že: se můžeme bez obav napít vody z kohoutku nebo to, že máme na všech místech fungující kanalizaci, či že tu máme po většinu roku modrou oblohu…

Tímto však nechci říct, že je Indie ve všem pozadu! Zaujalo mě, že Vám na trhu dávají věci do látkové tašky, kterou můžete dále využít. Dále mě zaujalo dost věcí z dopravy – je zde automatické metro (podobné jako v Paříži) a systém výdeje lístků (žetonů), který zamezuje jízdu na černo a není potřeba tisknutí papírových jízdenek, navíc metro staví přímo na letišti – z tohohle všeho bychom se mohli v Praze poučit! Dále tu jezdí rikši a obecně je tu díky trošku jiným pravidlům silničního provozu daleko bezpečnější než u nás v ČR. Tohle je ostatně i hlavní úděl mě jako dopravního inženýra – pozorně sledovat dopravu a zjišťovat, co, kde, jak, proč funguje a co ne.

Delegace z Univerzity Pardubice

PS1: Díky kolegům a přátelům z naší univerzity za podporu a současně i díky lidem, kteří nám to zařídili a vyslali nás na tuto konferenci, byla to neuvěřitelná zkušenost.

PS2: První mluvení na pódium v angličtině (a ještě navíc na druhém konci světa) – to byl pro mě dost velký výstup ze zóny komfortu, ale ze zkušenosti vím, že právě takovéto akce člověka nejvíce posouvají, takže díky za ně!!!


Správná konference je taková, kdy večer panuje již uvolněná neformální atmosféra! Večerní zpět a tanec. 🙂


Zpět na hlavní stranu.