Inspirativní filmy a hry

Osm filmů a dvě divadelní hry, které mohu vřele doporučit. Filmů sem sice v minulosti viděl spousty, ale většina mnou tak nějak proplula. V určité fázi života mě sice pomohla „nakopnout,“ ale těžko v nich hledat nějaký hlubší přesah…. Divadelních her jsem tolik zase neviděl, ale největší stopu ve mně zachovali dvě od Duška .


Filmy

Oranžové léto je film, který s velkým nadhledem a vtipem řeší podstatu duchovního rozvoje. Nejvíce mě na něm zaujalo jak přistupuje k tématu MY x ONI (protože obdobné témata jsou zde pořád Praha x venkov, fotbal x hokej, Zeman x Drahoš.) a tohle téma se objevuje v naší společnosti i v duchovním rozvoji – občas žasnu, jak někteří lidé tvrdí, že jsou vědomí a přitom prstem ukazují na ty druhé. Film toto téma rozebírá tak, že ukazuje potřebu stavět mosty, nikoliv příkopy a současně ukazuje důležitost vlastní jedinečnosti a autenticity. Současně se i dotýká jemným způsobem i temné stránky ezoteriky.

Film Doteky ukazuje formy práce s tělem a toho, co se stane, když tuto práci nekomunikujeme s partnerem, i jak dalekosáhlé důsledky mají nezpracovaná zranění z minulosti.

Pokojný bojovníkje příběhem Dana Millmana a jeho cesty, kde je důležitá pokora a respekt – je v něm spoustu moudrosti. Bez věcí nad věcí je o minimalismu a o tom, jak najít správnou rovnováhu v počtu věcí. Na filmu se mi hodně líbí ten jeho závěrečný přesah a to, že myšlenky nijak násilně nevnucuje. Muž, který sázel stromy je animované přehrání povídky, která ukazuje touhu změnit svět. Úsměvy smutných mužů naopak ukazují touhu proměnit sebe.

Na závěr přidávám ještě dva oblíbené taneční filmy – Into the Beat, Tanec na špičkách. U obou se mi líbí přístup k tanci, nadšení hlavních hrdinů.


Divadelní hry

Tady mám jen dvě – nadčasové a stále aktuální adaptace několika Ruizových knížek, do kterých Dušek dává svůj nadhled. Ze začátku doporučuji hlavně Čtyři dohody, později i tu Pátou, kde je neskutečné množství moudrosti (viděl jsem jí už na živo 4 krát a pořád z ní čerpám).


Zpět na hlavní stranu.