Inspirující knihy

Knihy, které mě nějakým způsobem v životě posunuli a mohu je s klidným srdcem doporučit. Ruku v ruce s tím jdou samozřejmě i přednášky, či semináře na které chodím, ale myslím si, že tohle je dobrý začátek v různých životních oblastech.


O šťastném životě

Honza Vojtko ve své knize Vztahy a mýty poměrně zásadním způsobem shrnuje fungování našich mezilidských vztahů. Odvolává se jak na výzkumy, tak i na svou několikaletou praxi. Současně i nastiňuje řešení co s tím a ukazuje formy a možnosti řešení.

Já sám jsem se často oháněl knihami od Ruize, či Deidy, které jsou opravdu skvělé, ale pořád jsou trochu „načančené.“ Proto vřele doporučuji Honzu Vojtka, který do toho hází ty správné vidle v rámci moderních vztahů. Je velice důležité, že se nestydí napsat o té kráse, ale současně i otevřeně píše o druhé stránce a hlavně o tom, co s tím!

Miguel Ruiz svým osobitým přístupem vysvětluje způsob, jakým přistupovat k životu. Láska, vztahy a přátelství je zatím nejlepší kniha o vztazích, kterou jsem četl a mě osobně hodně pomohla. Na knihu Čtyři dohody navazuje i Pátá dohoda, která mě však knižně nezaujala. Mohu však doporučit Čtyři i Pátou dohodu od Jaroslava Duška v rámci divadelního představení (v obou představeních a hlavně v Páté dohodě je tolik moudrosti, že je potřeba jí vidět několikrát – já jí viděl zatím 3x). Na tyto knihy o životě navazují knihy pro muže. Kniha od Deidy zase kouká na sexualitu trochu jiným pohledem – na mě osobně se v knize dost opakuje, ale když si člověk přečte alespoň dvě kapitoly, tak velice rychle pochopí o co mu jde.


Od mužů pro muže

Po cestě pravého muže občas sáhnu, když si potřebuji určité věci v životě připomenout. Líbí se mi jeho minimalismus, kde jsou kapitoly psané velice stručně a úderně na dvě stránky. Mantak Chia je opakem Deidy, bere si jedno velké téma, které rozvádí všemi směry v této zásadní knížce. Líbí se mi, že to popisuje snad na všechny způsoby – ze své zkušenosti by se hodilo ještě na pár stránkách vysvětlit zápory těchto technik (v budoucnu chci o tom psát blog, tak by mohl být takovým doplněním této knížky).


Jóga

Paramhans svámí Mahéšvaránda napsal knihu Systém jógy v denním životě, kterou osobně považuji za jakousi bibli jógy. Tady na západě, když něco přejímáme od jiných kultur. tak často přejímáme jenom polovinu, někdy ani to ne – to je třeba příklad jógy, tak jak jí lidé tady v Evropě chápou = cvičení. Přičemž to je pouze jedna část jógy, proto vřele doporučuji tuto knihu, která celistvým způsobem nahlíží na jógu jako na celek, na filozofii podstaty a harmonie. V rámci studia manter, též doporučuji českou knihovnu manter, dostupnou na http://www.gajatri.net/seznampisni.html


Minimalismus

O minimalismu jsem toho přečetl spoustu, ale za sebe mohu doporučit především tyto dvě knihy od Marie Kondo, které přesně shrnují to, jakým způsobem přistupuji k minimalismu já. Současně doporučuji i pasáže z knihy Tima Ferrisse, který shrnuje principy minimalismu v pracovním a studijním prostředím – jeho již legendární kniha, je v tomhle skutečnou biblí. Mark Boyle napsal knihu, která umožňuje nadhled na peníze, kdy ve své knize popisuje určitý způsob života bez peněz a současně ukazuje, co všechno si úplně zbytečně kupujeme. Uvěřili jsme, že musíme spoustu věcí vlastnit, spoustu věcí koupit a tahle kniha tohle tvrzení zcela rozporuje.


O společnosti

Tomáš Hajzler skvěle píše o našem systému – od rodiny, přes školu až po práci a ukazuje, jak z toho ven. Kniha „Peníze nebo život“ ukazuje, že práci je třeba stavět na „důlku“, tj. na průniku toho, v čem jste opravdu dobří, co vás naplňuje a co je pro druhé prospěšné (pokud někdo neví, co ho v životě baví, tak jeho 22 metod mu k tomu hodně velkým krokem pomůže). Současně doporučuji i druhou knihu 13 000 dní, která je souborem krátkých příběhů, které jsou hodně zajímavými postřehy ze života. Mimo jiné zde doporučuji i knihu Petra Graye Svoboda učení, která přináší důležité poznatky, jak je náš vzdělávací systém špatný a co je potřeba udělat jinak – pomáhá i v přístupu k učení jako celku (analogicky s ní doporučuji i přednášky paní Nováčkové na YouTube, která je v tématu svobodného vzdělávání největší odborníci v ČR)


Zpět na hlavní stranu.