Inspirující knihy

Knihy, které mě nějakým způsobem v životě posunuli a mohu je s klidným srdcem doporučit.


Honza Vojtko ve své knize Vztahy a mýty poměrně zásadním způsobem shrnuje fungování našich mezilidských vztahů. Odvolává se jak na výzkumy, tak i na svou několikaletou praxi. Současně i nastiňuje řešení co s tím a ukazuje formy a možnosti řešení.

Já sám jsem se často oháněl knihami od Ruize, Deidy či dalších. Myšlenky v nich jsou skvělé, ale pořád jsou trochu „načančené.“ Proto vřele doporučuji Honzu Vojtka, který do toho hází ty správné vidle v rámci moderních vztahů. Je velice důležité, že se nestydí napsat o té kráse, ale současně i otevřeně píše o druhé stránce a hlavně o tom, co s tím!

Po cestě pravého muže občas sáhnu, když si potřebuji určité věci v životě připomenout. Líbí se mi jeho minimalismus, kde jsou kapitoly psané velice stručně a úderně – na dvě stránky. Mantak Chia je opakem Deidy, bere si jedno velké téma, které rozvádí všemi směry v této zásadní knížce. Líbí se mi, že to popisuje snad na všechny způsoby – ze své zkušenosti by se hodilo ještě na pár stránkách vysvětlit zápory těchto technik (v budoucnu chci o tom psát blog, tak by mohl být takovým doplněním této knížky).

Mám rád i knížku od Marka Mansona – moc se mi líbí audioverze, občas si jí pouštím, když jsem někde na cestách a něco se sere. V tu chvíli často nepotřebuji milion pozitivních věcí, či pozitivní podporu, ale právě jeho slova o tom, že je to prostě v pohodě, když se něco nedaří.


O minimalismu jsem toho přečetl spoustu, ale za sebe mohu doporučit především tyto čtyři knihy. Marie Kondo, shrunuje to, jakým způsobem přistupuji k minimalismu já. Ukazuje metodu, kterou praktikuji již 5 let a musím říct, že mi stále stoprocentně funguje. Vposlední době mě ještě na téma minimalismu zaujal Fumio Sasaki, který ukazuje minimalismus pohledem běžného člověka a velice lidským přístupem. Též vřele doporučuji.

Současně doporučuji i pasáže z knihy Tima Ferrisse, který shrnuje principy minimalismu v pracovním a studijním prostředím – jeho již legendární kniha, je v tomhle skutečnou biblí. Mark Boyle napsal knihu, která umožňuje získat nadhled na peníze, kdy ve své knize popisuje určitý způsob života bez peněz a současně ukazuje, co všechno si úplně zbytečně kupujeme. Uvěřili jsme, že musíme spoustu věcí vlastnit, spoustu věcí koupit a tahle kniha tohle tvrzení zcela rozporuje.


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU