Offline is the new luxury

Offline – bez počítače, bez internetu, bez telefonu. V dnešní době je skutečně offline nový luxus, protože tomu předchází spousta věcí, které člověk musí zařídit, aby mohl dál nějakým způsobem fungovat. V rámci svých (zatím) dvou dlouhodobějších projektů jsem strávil offline: týden v Paříži (říjen 2016) a 20 dní začátkem prázdnin (červenec 2017). V rámci krátkodobých projektů trávím pravidelně večer či jeden den v týdnu offline.

Tady je pár mých postřehů a AHA, které jsem o sobě a o tom, jak mě ovlivňuje online svět zjistil.

První velké AHA.

Offline:
 • kreativita,
 • autentičnost,
 • spolupráce,
 • tvoření,
 • odpočinek,
 • maximální přítomnost.
Online:
 • ne-kreativita (přesné lajny)
 • prokrastinace,
 • nuda,
 • falešný odpočinek,
 • individualismus,
 • komfort, pohodlí.

Tohle bylo pro mě první a zásadní uvědomění. Jakmile člověk vypne počítač, tak všechno utichne. Svět se rázem zpomalí. Najednou člověk nemusí řešit, co nového na téhle sociální síti, co nového na tamté. Co je tady, co je tam, prostě může být sám v sobě. V maximální přítomnosti, kdy ho rázem osvítí neskutečná kreativita a chuť tvořit. Nápady doslova lítají jeden za druhým.

Dle mého názoru je každý člověk kreativní, jen to neustále koukání na normované webové stránky, psaní do normovaného tabulky, messengeru atd., nám zabíjí kreativitu. Zabíjí jí takovým způsobem, že se dokonce píší knížky a dělají videa na téma, jak být „SPRÁVNĚ“ kreativní. Přitom to máme všichni uvnitř sebe. Stačí jenom vytvořit prostředí, ve kterém se ta kreativita probudí.

Další věcí je, že v případě, že jsme online, tak máme tendenci k individualismu. Na všechno máme aplikaci, všechno si dokážeme najít, zařídit samy. Schválně pozorujte, kolik lidí se na něco dnes ptát. Místo toho, aby požádali druhého člověka o pomoc, tak radši stráví několik dlouhých minut nad Googlem.

Nuda? Prokrastinace? Dvě slova, které mají jednoznačné spojení s onlinem… Asi to všichni znáte, občas hledáte něco na netu a najednou na vás vyskočí vtipné video, které musíte za každou cenu vidět. Nemusí to být jen video, ale prostě cokoliv, co vás rozptýlí a vy pak zapomenete, proč jste tam vůbec šli. Nebo často máte třeba chvíli pauzu, tak si prostě jen z nudy klikáte na FB, instagram, YouTube a konzumujete ten obsah.

Uvědomil jsem si, jaké množství času strávím takovýmto zbytečným klikání. Přirovnal bych to ke smyslu sledování zpráv o tom, co se děje na druhém konci planety, prostě zbytečná věc, kterou člověk dělá jen, aby se zabavil a byl pobavený. Zajímavé je, že tohle se třeba mě osobně děje jen, když mám zapnutý počítač. V případě, že ne, tak nemám potřebu prokrastinovat či se snad nudit…

Shrnutí prvního AHA:

 • Počítač, online svět nevyřeší všechno. Je potřeba ho čas od času odložit.
 • Bez počítače se rozvíjí kreativita a naopak zaniká nuda a prokrastinace.
 • I online projekt může zažít s tužkou a papírem. *

 *to je případ i hlavních myšlenek tohoto článku, které jsem tvořil v parku s tužkou a papírem


Druhé velké AHA bylo pro mě počasí. I ve 21. století, kdy máme všechny ty nejnovější outdoorové vychytávky, tak nás dokáže rozhodit počasí. Kolikrát jste koukli na zprávy o počasí a řekli jste si, tohle posunu, sem nevyrazím, protože bude pršet?

Jasné, pokud jede člověk do Alp, či jiných vysokých hor, tak je dobré vědět přesnou předpověď počasí, ale tady u nás? Při cestování není jediný důvod koukat na předpověď.

Schválně zkuste následující cvičení:

Zabalte se věci pro všechny případy a vyrazte, a pak sledujte, jak se psychicky cítíte, když se náhodou počasí pokazí.

A pak zkuste tohle: naplánujte si dovolenou, a pak těsně před odjezdem koukněte na předpověď (hlásí, že bude celou dobu pršet), a pak sledujte, jak se cítíte tentokrát (přitom se předpověď nemusí vůbec vyplnit).

Shrnutí druhého AHA: pokud nepotřebuji specifické počasí (při focení specifického portrétu; na výstup v Alpách atd.), tak už nesleduji předpověď a prostě vyrazím.


Zpět na hlavní stranu