Plasty a byznys

Přidávám video o plastech a jsem moc rád, že konečně někdo tu bublinu shrnul stručným videem. Bohužel i originálnímu videu z nějakého důvodu chybí zdroje, což snižuje důvěryhodnost. Naštěstí o tomhle psal již v listopadu 2020 Tomáš Hajzler obsáhlé články i se zdroji (přidávám na závěr v článku).

Sám si vzpomínám, když jsem na jaře 2020 tenhle třídící mýtus záchrany světa prohlédl. A že mi to trvalo respektive netrvalo, ale u některých věcí, které jsem dělal odjakživa, tak mě nenapadlo na to koukat takhle. Když jsem se nad tím zamýšlel takhle zpětně, tak mě napadly dva postřehy

  1. Nejgeniálnější na tomhle marketingu mi stále přijde to, že lidé skutečně uvěřili, že konají dobro. Že když nevybíravým tónem řeknou: Ty ses snad zbláznil, že ten plastový kelímek hodíš do směšného odpadu. Co ti to jako udělá třídit. Třiď, chovej se odpovědně!“ Tak skutečně věří, že svými slovy konají vyšší dobro.
  2. Navíc, ten, kdo tuhle strategii vymyslel, tak je vlastně naprosto geniální. Nejenže perfektně odvede pozornost od podstaty problému a přehodí zodpovědnost za problém úplně jinam, ale ještě vytvoří v lidech, co se chovají „zodpovědně“ skvělý pocit, který skrytě podpoří další bezmyšlenkovitou poslušnost.

A pak už to stačí jen zopakovat na jiném problému…

Články od Tomáše Hajzlera, který se tomu věnoval.

Naše odpadky: díl č. 1 – Byznys vyprodukuje 18 krát víc odpadu než domácnost, instituce a drobné místní podniky dohromady. Prč se tedy věnujeme pouze odpadkům z domácnosti?

Naše odpadky: díl č. 2 – Vynález mýtu recyklace odpadků jako nástroj ochrany životního prostředí nebo mnohamiliardový byznys?


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU