Skutečná hodnota věcí

Možná znáte takový ten obrázek značkového trika, které je rozřezáno na několik menších kousků, které jsou různě velké a na každém je cena. Výsledná cena 500 Kč se stává z 10 % pro dělníka, co ho vyrobí, dalších 20 % je doprava, 40 % značka, 20 % prodejní marže konečného obchodníka atd. Jenže co to říká nám zákazníkům? Platíme my ve skutečnosti 500 Kč za tričko?

Odpověď je ne. Platíme totiž mnohem a mnohem více. Platíme především naším časem. Pokud bereme například 200 Kč/hodinu, tak tričko, které si koupíme za 500 Kč, bude stát 2,5 hodiny našeho života!

V téhle části by si spousta lidí řeklo, že toto je skutečná hodnota trička – 2,5 hodiny našeho života stráveného prací. Avšak tak to vůbec není, je k tomu potřeba připočíst další věci. Jako třeba určitý čas, který nás stojí návštěva obchodu, vyzkoušení, zaplacení a doprava domů, či v případě nákupu na internetu – brouzdání na eshopu a následné vyzvednutí zboží.

Máme teď skutečnou hodnotu trička?

Ne! Dále k tomu musíme připočíst praní, žehlení a skladování, protože každá věc, kterou si koupíme, tak nám doma zabírá místo. Místo, o které se musíme určitým způsobem starat, i když bychom ho mohli využít jinak.

Máme teď skutečnou hodnotu trička?

Ne! Další čas zabere, když si vybíráme, co si vezmeme na sebe. My kluci to máme jednoduché, i když máme hodnotě věcí, tak podle Paretova pravidla 80/20 nosíme 20 % triček 80 % času, takže po čase intuitivně víme, kam sáhnout. U holek je to však horší, protože ty mají jiné pravidlo – plná skříň věcí a stále nic na sebe.

To znamená nyní máme hodnotu trička složenou z 2,5 h, při kterých vyděláváním na tričko, dalších několik minut zkoušením a nákupem, a pak tu největší položku, což je praní, žehlení, skladování a vybírání toho, co si vzít na sebe.

Máme teď už skutečnou hodnotu trička?                         

Odpověď je opět stejná – ne! Další čas zabere to, když tričko doslouží. Pokud putuje do klasického koše, tak to zabere pár sekund, pokud do kontejneru na textil, tak pár minut, pokud na charitu, tak pár desítek minut. V případě, že se ho však snažíme prodat či vyměnit – to znamená nafotit, nasdílet, komunikovat se zákazníky, předat/prodat – tak to může trvat i několik hodin.

Co tím vším chci říct? Skutečná hodnota věci, v našem případě trička, není ta cenovka v obchodě! Je to mnohem a mnohem víc. Je to náš čas, který dané věci obětujeme. Čas, který se nikdy nevrátí, čas ve kterém jsme mohli dělat daleko lepší a zajímavější věci.


Zpět na hlavní stránku