Vymést pavučiny

Po delší době přináším článek o minimalismu. Bude se zabývat tím, jak nevědomky hromadíme věci, těsně předtím než, nějaká životní etapa končí a co s tím.

Myslím si, že ve chvíli, kdy přijde nějaká větší životní situace, je dobré se podívat na svůj majetek a zjistit, zda jsme si nenahromadili více, než potřebujeme. Sám jsem to udělal teď (duben 2022) po tom, co jsem dal výpověď v práci. Nakonec jsem vyhodil tři krabice věcí. Nejspíše si říkáte si, že to není mnoho, ale tím, že jsem posledních 6-7 let minimalista to bylo pro mě skutečně hodně. Pro srovnání, když jsem s minimalismem začínal, tak to bylo cca 25 pytlů.

Ještě více mě překvapilo složení věcí, co jsem vyhodil.

60 % byly věci, které jsem chtěl vyhodit už pár týdnů. Jenže jak byl větší a větší stres v práci a větší a větší vyčerpanost, tak jsem na to neměl kapacitu, a proto jsem je vracel zpátky do skříně. Samotného mě to překvapilo, co všechno jsem tam objevil. Říkal jsem si, že tohle musí být už dávno pryč a ono to stále leželo ve skříni a čekalo na vyhození.

25 % byly věci, které jsem si koupil, protože jsem se chtěl odměnit – za to, že jsem dostal prémie, za to, že skončilo pololetí atd. Říkal jsem si, že teď je ta chvíle, kdy si to konečně mohu dovolit. Jenže, když jsem si je pak zpětně procházel, tak jsem zjistil, že jen pár z nich mě dělá skutečně radost a naplno je využiji. Zbytek zabíral místo.

15 % byly věci, které jsem si koupil do práce. Ve chvíli, kdy jsem dal výpověď přestaly být jednoduše potřebné, tak mohly v klidu odejít.

Co chci říct závěrem? Pouze 15 % věcí byly věci, které přímo souvisely s prací. Dalších 85 % věcí byly zmíněné nahromaděné věci!!!


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU